BAĞIMIZ

Lucien Arkas Bağları, İzmir Torbalı’da 1.168 dönümlük bir arazide Türkiye’nin en büyük tek parsel bağıdır.

Uzmanlar, bağların toprak ve iklimsel özelliklerini incelemiş, yapılan toprak ve iklim analizleri sonucunda, Avrupa'dan temin edilen fidanlar özel klimalı vasıtalar ile Lucien Arkas Bağları'na sevk edilmiştir. Ege’nin toprak ve iklim koşullarına en iyi uyum sağlayacağı düşünülen ve bazıları o güne kadar Türkiye’de hiç yetiştirilmemiş olan Tempranillo, Chenin Blanc, Viognier, Marselan, Ugni Blanc (Trebbiano), Syrah, Cabernet Sauvignon, Merlot, Chardonnay ve Bornova Misketi gibi kaliteli şaraplık üzüm çeşitlerinin Lucien Arkas Bağları'nda dikilmesine karar verildi.

Lucien Arkas Bağları'nda, “high trellis'' olarak tabir edilen bağcılık sistemi ile asmaların tellere sarılarak yukarı doğru gelişmeleri sağlanıyor. Bu sayede üzümlerin sağlıklı gelişimi için gerekli olan bol hava sirkülasyonu ve güneş ışını gereksinimi karşılanmış oluyor. Ayrıca bağlarda “düşük verim, yüksek kalite '' ilkesinden hareketle, hasat öncesinde budama ve seyreltme çalışmalarıyla, asma başına düşen salkım miktarı azaltılıyor. Böylece, üzümlerin aromatik karakterlerinin güçlenmesi sağlanıyor.

Lucien Arkas Bağları’nda asmalar, üzümlerin özgün meyvemsi karakterlerini olduğu gibi korumak adına, organik bağcılık yöntemleriyle yetiştirilmeye başlandı. Asmalar ‘Ecocert’ tarafından tescil edilmiş organik bağcılık yöntemleriyle yetiştiriliyor, şarapların yapımında kullanılan üzümler gece serinliğinde hasat ediliyor. Böylece üzümlerin Terroir’dan kaynaklanan özgün meyvemsi aromalarının doğal olarak korunması sağlanmış oluyor. Ayrıca kullanılan üzümlerin kalite ve karakteristik özelliğini anlamak için mikrovinifikasyon olarak tabir edilen şarapçılık yöntemi uygulanıyor ve şaraplar büyük ölçekli tanklar yerine, küçük partiler halinde üretiliyor.

Sahibi olduğu zengin kültürün ve tarihin izlerini bugüne taşıyan Lucien Arkas Bağları bu kültürü, günümüzde yaşatıyor. Ege Bölgesi’nin toprağını, suyunu, iklimini; özen, sevgi ve sabırla birleştirerek kendine özgü bir dünya sunuyor ve binlerce yıldır medeniyetlerin Metropolis’te paylaştıklarını şimdi sizlerle buluşturuyor.

Organik Bağlar

Asmalar, üzümlerin özgün meyvemsi karakterlerini olduğu gibi korumak adına, organik bağcılık yöntemleriyle yetiştirmeye başladık.

Asmalarımızı Ecocert tarafından tescil edilmiş organik bağımızda hormon, sentetik kimyasal ilaçlar ve gübreler kullanmaksızın organik bağcılık yöntemleriyle yetiştiriyor; böylece, üzümlerin teruardan kaynaklanan özgün meyvemsi aromalarının doğal olarak korunmasını sağlıyoruz. Ayrıca insana ve doğaya dost bir üretim şekli olan organik bağcılık sayesinde bozulmakta olan doğal dengenin yeniden yapılanmasına katkıda bulunuyoruz.

Ay Işığında Hasat

Organik bağcılık yöntemleriyle yetiştirdiğimiz üzümlerin tazelik ve canlılıklarını korumak için gece serinliğinde hasat ediyor bu sayede istenmeyen fermantasyon sürecini engellemekle kalmıyor ayrıca üzümleri ve şırayı soğutmak için gereksiz yere enerji kullanımını önleyerek yüksek oranda enerji tasarrufu sağlıyoruz.

Mikrovinifikasyon

Mikrovinifikasyon yöntemiyle küçük miktarlarda deneme üretimleri yaparak bağımıza uygun ve kaliteli şarap üretebileceğimiz üzüm cinslerini seçiyor ve bu üzümler için ideal olgunluk ve hasat zamanı gibi kriterleri belirliyoruz. Şarapta ideal dengeyi yakalamak adına, uygulanacak vinifikasyon (şarapçılık) yöntemlerine karar veriyoruz.